Щороку День вишиванки відзначають у третій четвер травня. У 2025 році він припадає на 15 травня
Щороку День вишиванки відзначають у третій четвер травня. У 2025 році він припадає на 15 травня.
Дата цього свята не залежить від церковного календаря чи інших державних подій. Будній день для нього обрано з метою підкреслити, що вишиванку можна носити не лише на свята, а й у повсякденному житті.
Історія і традиції Дня вишиванки
Ідея створення Дня вишиванки з’явилася у 2006 році в Чернівцях. Тоді Леся Воронюк, студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, ініціювала акцію “Всесвітній день вишиванки” в стінах навчального закладу. Її заклик до одногрупників та викладачів одягнути вишиванки того дня став початком всеукраїнського свята. Перший флешмоб об’єднав лише кілька десятків студентів, але згодом швидко поширився Україною.
Відтоді українці щорічно у третій четвер травня одягають вишиванки на роботу, навчання або прогулянку, щоб підкреслити свою національну ідентичність і популяризувати українську культуру. Крім цього, у цей день традиційно організовують різноманітні флешмоби, акції, ярмарки та лекції. У це свято люди також публікують свої фотографії у вишиванках у соцмережах та діляться родинними історіями, пов’язаними з цим національним атрибутом.
Особливо важливим День вишиванки став у часи війни. Так, українці почали ще більше цінувати власну культуру та працювати над її збереженням.
Нехай вишиті орнаменти на ваших сорочках нагадують про витривалість нашого народу, про красу, створену руками матерів, бабусь, майстринь. У кожному хрестикові – історія, молитва, побажання щастя. Нехай цей день надихає на добрі вчинки, єднає українців по всьому світу та підкреслює нашу унікальність!
Гайсинська районна рада